لوگو داده پردازان مدرن
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

گرایش های مختلف رشته مدیریت در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

دسته بندی :مدیریت, علوم انسانی
گرایش های مختلف رشته مدیریت در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

گرایش های مختلف رشته مدیریت در حال حاضر در مقاطع احصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان فراهم است.

تعریف کلی از مفهوم مدیریت

مدیریت تمرکزی اساسی بر کارآیی دارد و فرصت های لازم برای کارها و پروژه های حرفه ای را در نظر می گیرد.

مدیریت، پایه و بنیاد های وسیعی از موضوعات مربوط به کسب و کار، مالی، اقتصادی و بازاریابی را در بر می گیرد.

گرایش های مختلف رشته مدیریت

رشته مدیریت دارای گرایش های مختلفی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود:

مدیریت بازرگانی

(Business Management)

مدیریت بازرگانی که سرآغاز آن کشور فرانسه می‌باشد، از دانشگاه ESCP Europe شروع شده‌است و به بحث درمورد پیرامون چگونگی کنترل سود، سرمایه، هزینه و استفادهٔ بهینه از امکانات موجود می‌پردازد.

مدیریت دولتی

(Government Management)

مدیریت دولتی یا اداره امور عمومی (مدیریت عمومی) (به انگلیسی: Public Administration) یک رشته دانشگاهی است که به مطالعه نحوه بکارگیری و اجرای علوم اداری (مدیریت اداری) در سازمان‌ها شامل: امور مالی، امور حسابداری و حسابرسی، امور اداری و کارگزینی، امور منابع انسانی، امور پشتیبانی و رفاه، امور برنامه ریزی و خدمات، امور تغییر و تحول اداری، امور بیمه ای و تامین اجتماعی، امور تشکیلات و روش ها، امور مالیاتی و بودجه و دیگر امور مرتبط با مدیریت پرداخته و کارمندان را برای اینگونه مشاغل آماده می‌سازد.

مدیریت صنعتی

(Industrial Management)

از دیگر گرایش های مختلف رشته مدیریت : مدیریت صنعتی شاخه‌ای از مدیریت است که مدیران نیروی انسانی سازمان‌های صنعتی را تربیت می‌کنند و دارای سه بعد اصلی:

  1. فنی وتکنیکی
  2. مالی
  3. رفتاری و اجتماعی می‌باشد.

اختلاف۱۲ واحدی با رشته مدیریت دولتی دارد. به بررسی نحوه قرار گرفتن ماشین آلات و بهره وری آن‌ها توجه دارد. توجه اساسی به واحدهای صنعتی و همچنین کارگرها و نحوه انجام کار و چالش‌های کارگری توجه دارد. هدف از این رشته تحصیلی تربیت افرادی می‌باشد که بتوانند با دیدگاهی مدیریتی سازمان‌های صنعتی را مدیریت نمایند.

مدیریت تکنولوژی

(Technology Management)

مدیریت تکنولوژی (Management Of Technology; MOT) تخصصی میان رشته‌ای است که علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی و دانش و روش‌های مدیریت را یکپارچه می‌کند و بر تکنولوژی به عنوان عامل خلق ثروت توجه می‌شود.

در تعریفی دیگر مدیریت تکنولوژی به مفهوم مدیریت سیستم‌هایی است که به ایجاد، کسب و استفاده از تکنولوژی کمک می‌کنن.

مدیریت فناوری اطلاعات

(Information Technology Management)

مدیریت فناوری اطلاعات (به انگلیسی: (Information Technology Management (ITM) دانشی میان رشته‌ای است که در آن، تمام منابع فناوری، مطابق با نیازها و اولویت‌های فناورانه نوین، اداره می‌شود.

این منابع ممکن است شامل سرمایه‌گذاری‌های محسوس مانندنرم‌افزار، داده‌ها، شبکه و امکانات مرکز داده، که توسط کارکنان از آن منابع نگهداری می‌شود باشد.

مسئولیت مدیریت فناوری اطلاعات در یک شرکت شامل بسیاری از توابع اساسی مدیریت‌هایی، مانند بودجه ، نیروی انسانی و سازماندهی و کنترل می‌باشد که، همراه با موارد که به تکنولوژی مربوط می‌باشد، مانند مدیریت تغییر، طراحی نرم‌افزار ، برنامه‌ریزی شبکه، پشتیبانی فنی و غیره می‌باشد.

مدیریت مالی

(Financial Management)

از دیگر گرایش های مختلف رشته مدیریت : مدیریت مالی مدیریت اثربخش و کارا پول (وجوه/منابع مالی) به منظور دست یابی به اهداف سازمان را مدیریت مالی گویند.

مدیریت مالی دربرگیرنده چگونگی افزایش سرمایه (تامین مالی)، و نحوه تخصیص آن است (به عنوان مثال بودجه بندی سرمایه‌ای). این امر تنها مختص بودجه بندی منابع بلند مدت نیست؛ بلکه منابع کوتاه مدت مانند دارایی‌های جاری را نیز در بر می‌گیرد. همچنین با سیاست توزیع سود سهامداران نیز مرتبط است.

تعریف مدیریت مالی: مدیریت مالی مدیریت منابع و مصارف به صورت کارا و اثربخش است. هدف مدیریت مالی: هدف مدیریت مالی افزایش ارزش شرکت و در نتیجه افزایش ثروت سهامداران می‌باشد.

کارآفرینی

(Entrepreneurship Management)

کارآفرینی عبارت است از مجموعه ای از نظریه ها، فنون و روشهای هدایت اثربخش فعالیتهای کارآفرینی.

هدف از اجرای دوره کارشناسی ارشد رشته کارآفرینی زیر مجموعه مدیریت تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز مدیریت فعالیتهای کارآفرینی در بخش خصوصی دولت و بخش عمومی ، تربیت سیاست گذاران و کارشناسان کارآفرینی و مشاورین راه اندازی و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط می باشد.

مدیریت منابع انسانی

(human resource Management)

مدیریت منابع انسانی (یا به اختصار منابع انسانی) (به انگلیسی: Human resources management)، عبارت است از فرایند کار کردن با افراد، به‌طوری‌که این افراد و سازمان‌شان به توانمندی کاملی دست یابند، حتی زمانی که تغییر، نیاز به کسب مهارت‌های جدید، تقبل مسئولیت‌های جدید و شکل جدیدی از روابط را ملزم باشد.

مدیریت نشر

(Publishing Management)

صنعت نشر همانند دیگر شاخه های تکنولوژی به سرعت در حال تغییر و تحول است. از نظر مدیریتی انطباق با این روند رشد امری ضروریست. در همین راستا رشته کارشناسی ارشد علمی کاربردی مدیریت نشر تدوین شده است.

دانشجویان رشته کارشناسی ارشد علمی کاربردی مدیریت نشر ضمن کسب دانش و مهارتهای مدیریتی در صنعت چاپ، با ایجاد خلاقیت و زمینه بهره وری در صنایع نشرمی تواند به این صنعت خدمت رسانی کند.

مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای

(Intercontinental Maritime Transportation Management)

از دیگر گرایش های مختلف رشته مدیریت ، رشته مدیریت حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی بین قاره ای که هر ساله میلیاردها تن بار در سراسر جهان را حمل می کند. یکی از بخش های بین المللی و مهم در اقتصاد جهانی است.

مالی

(Finance)

در حالی که مدرک حسابداری به پوشش طیف متنوعی از کارکردهای تجاری در بسیاری از صنایع می پردازد، رشته مالی زیر مجموعه مدیریت ، یک رویکرد ریزبینانه تری را دنبال می کند.

به تصمیم گیرندگان در خارج از سازمان، مانند بانک ها، سازمان های دولتی، سهامداران و تامین کنندگان، خدمت می کند.

کاربرد رشته مالی زیر مجموعه مدیریت

کاربرد این رشته را می توان در تحلیلگران مالی، مدیران مالی، مشاوران مالی شخصی، افسران وام، اوراق بهادار، کالاها و نمایندگی های فروش خدمات مالی مشاهده نمود.

مدیریت بازرگانی دریایی

(Maritime Commercial Management)

این رشته تمرکز ویژه ای بر موضوعات مهم در زمینه صنعت دریایی دارد. موضوعات مربوط به تجارت دریایی را پوشش می دهد.

مدیریت بحران

(Crisis Management)

مدیریت بحران نوعی از مدیریت اضطراری است که به طور خاص بر پاسخگویی به بلایای انسانی یا طبیعی متمرکز شده است.

کاربرد رشته مدیریت بحران

کاربردهای این رشته را می توان در متخصص مدیریت اورژانسی، برنامه ریزان اورژانس صنعتی، متخصص مدیریت بحران، مذاکره کنندگان در گروگان گیری ها، مدیر سیاست ایمنی، متخصص ایمنی مواد خطرناک را نام برد.

مدیریت سازمان های دولتی

مدیریت اماکن متبرکه مذهبی

در این رشته که با هدف توسعه توانمندی ها و مهارت ها جهت پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمان های فرهنگی و مذهبی و اماکن متبرکه طراحی شده است، تلاش می­شود تا دانشجویان ضمن آشنایی با نظریه ها، و مهارت­های لازم و احاطه و تسلط بر آنها، از نوآوری ها و کاربردهای نوین و توسعه یافته رشته نیز آگاهی حاصل نمایند تا بدین طریق، توانایی لازم برای انجام وظایف مدیریتی و انجام پژوهشهای کاربردی در زمینه مدیریت سازمان ها و اماکن متبرکه و مذهبی را حاصل نمایند.

درس های مربوط به رشته مدیریت

دروس مشترک در گرایش های مختلف مدیریت:

اصول حسابداری، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، روش تحقیق در مدیریت، مبانی سازمان و مدیریت، تحقیق در عملیات، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، حقوق اساسی، مبانی مدیریت اسلامی، سیستم های اطلاعاتی در مدیریت.

نرم افزارهای رشته مدیریت

SPSS ، Smart-PLS ،Amos و …


ویرایش شده توسط مجموعه داده پردازان مدرن ؛ با تشکر ویژه ار گروه تحقیقاتی طلوع ، وب سایت modir.ir ، دانشگاه بین المللی امام رضا و ویکی پدیا

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: