موضوع مرد هراسی ملعبه ای در رسانه های اجتماعی

مرد هراسی

مرد هراسی

مرد هراسی عنوان مقاله ایست که در ادامه با نقل یک مطلب که در فضای مجازی پخش شده است آن را شروع خواهیم کرد و در ادامه به بیان نظراتمان در ارتباط با مقاصد نویسنده ی این متن و تعابیری که می توان از جملات آن برداشت نمود می پردازیم ، این مقاله را از دست ندهید…

مطلبی که در فضای مجازی منتشر شده است :

چند روز پیش برای تسویه حساب شهریه پانیا دخترم به مدرسه اش رفتم .

زنگ تفربح بود و بچه ها در حیاط مشغول تخلیه انرژیهای کودکانه …یکی از بچه ها مقنعه دیگری را کشید بطوریکه مقنعه از سرش افتاد همانجا بود که من رسیدم. دخترک دست پاچه و گریان در حالیکه هردودست را بر سر گذاشته بود با نیم نگاهی به من به همبازیش گفت بیشعوررر “مرد” ” مرد”.
و مثل مرغ پرکنده هراسان به اینسو و انسو میدوید. سریعا گذشتم تا بیشتر عذاب نکشد. در راه برگشت میاندیشیدم دخترک در وجود من چه دید که اینگونه براشفت. اساسا درک او از جنس مرد چیست و به مدد کدامین فرهنگ واعتقاد اینگونه از جنس مخالفش می هراسد.

امروز کودک است و کم توان ،فردا که بزرگ شد چگونه با این هیولای جنس مخالف به جنگ خواهد رفت بدون اینکه علت جنگیدنش را بداند.
او همانی خواهد شد که بدلیل ترس از نگاه الوده مردان فرصتهای شغلی طلایی کار در کنار مردان را از دست خواهد داد.
ترس از هیولای مردانگی اختیار انتخاب پوشش دلخواهش در مهمانی ها و مراسم مختلف را از او میگیرد و او همواره در حسرت انتخاب لباس دلخواهش.
او که زنی خواهد شد تشنه زیبایی و نمایش زیباییهای خدادادی وجودش ،چگونه از این نیاز بی نیاز خواهد شد در حالیکه پروژه مرد هراسی حتی اجازه نمایش تصویر خودش بر پروفایل تلگرامش را نخواهد داد.

او محکوم است که عکس فرزندش ویا تصویری از یک گل را به جای خودش معرفی کند.
مرد هراسی به او دیکته خواهد کرد که بمنظور انتقام از هیولای جنس مخالف شرایط سختی برای ازدواج قایل شود تا بااین شرایط گوشه ای از الام وجودش را تسکین دهد. مهریه های سنگین شاید بنوعی نتیجه این نگاه مرد هراسی باشد.
اروپای طراز اول را از نزدیک لمس کرده ام در بین کشورهای اروپایی پیشرفته بیش از همه در سوئد دیده ام احترام به زن بودن را.شعار سمبلیک انهادر طبقه بندی حقوق شهروندی اینست:
“ابتدا افراد سالمند ،بعد زنان ،بعد حیوانات و در اخر مردان در اولویتند “.

هرچند کمی اغراق امیزست ولی نگاه به ارزش انسانی زنان در جوامع متمدن تا این حد پررنگ است.

مردهراسی در انجا بی معنیست.
پانیا دخترم از من میپرسد در کلاسی که همگی دخترند و اموزگار من نیز زن است چرا باید پوشش موهایم را حفظ کنم باید به او بگویم بپوش دخترم تا از تیررس نگاه مردان در امان باشی و به این ترتیب مردهراسی را در مغزو قلب او حک کنم.مگر ما مردان چگونه موجوداتی هستیم.!!
با این همه خشم فروخورده کودکی، دخترانمان ازدواج میکنند ،مادر میشوند و پا به عرصه اجتماع مینهند.ایا فرهنگ واعتقادات ما توانست دوشیزه ای با روانی سالم به دامان اجتماع تقدیم کند که اگر اینگونه است چرا در بین بیمارانم تنها زنها افسرده اند.
فریاد “مرد مرد “دخترک در گوشم زنهار میزند.

دکتر ابراهیم پوراکبر . پاییز نودوچهار

.

تبیین مطالب مرد هراسی در متن بالا

جوابیه (سیدمحمدعلی میررضایی) برای داستانی که این روزها در شبکه های مجازی منتشر می شود :

عباراتی که در میان : ”  …..  ” ذکر شده اند ، تکه هایی از متن بالا هستند که تبیین شده اند.

 • هدف اصلی متن : نشانه گیری “دین”
 • کدام دکتر ابراهیم پور اکبر ؟؟؟ سرچ کنید به ما هم بگویید …
 • ” گفت بیشعوررر “مرد” ” مرد”. ” :

تمیز جنسیت و فهم واکنش متفاوت برای این دو از جمله نکاتی است که در دبستان های اروپا تدریس می شود ، چیزی که علی رغم نپرداختن در نظام آموزشی ما در فرهنگ دینی به خوبی برای کودکان آموزش داده می شود.

 • ” فرصتهای شغلی طلایی کار در کنار مردان ” :

تمام دنیا امروز اذعان به این دارند که اکثرا استفاده ی ابزاری در کار از زنان می شود و آن دسته از زنان که حائز تخصص واقعی اند به خوبی ظرافت های بر خود با مردان را می دانند و در جامعه فعالند.

 • ” پوشش دلخواهش در مهمانی ها و… ” :

فرض که دین را کنار بگذاریم ، واقعا چند درصد انتخاب پوششمان مبتنی بر خواست خودمان و چقدر از آن برگرفته از مد است ؟ چند درصد آن برگفته از تفکر شخصی و کرامت انسانی ماست تا جلب نظر دیگران و صرفا خودنمایی؟

 • ” تشنه زیبایی و نمایش زیباییها ” :

در فرهنگ دینی اتفاقا به این مهم تاکید شده است ، اماااا ، نشان دادن این زیبایی ها به چه کسی ؟ ( دین جوابش را گفته ، ما دین را فرضا کنار بگذاریم ، کرامت انسانی ما چه جوابی خواهد داد ؟ )

 • ” شرایط سختی برای ازدواج ” :

قایل شدن شرایط سخت بر ازدواج اتفاقا ناشی از هر چیزی است به جز مبانی دین.

 • ” بعد حیوانات و در اخر مردان در اولویتند ” :

واقعا فقط تاسف دارد. چطور با وجود خواندن چنین جمله ای ، می توان نویسنده ای که استناد به صحت آن دارد را با کرامت فرض کرد ؟ مردان بعد از حیوانات در اولویت هستند ؟؟؟؟ ( مردان را که چنین جمله ای افروخته میکند ، زنان تعصبی هم کافی است یک لحظه به پدرشان بیاندیشند. )

 • ” بین بیمارانم تنها زنها افسرده اند ” :

غیر علمی ترین جمله ی تاریخ ، مردان افسرده نداریم ؟ بیماری افسردگی برای مردان نیست ؟ یا اینکه آیا تنها علت افسردگی زنان موارد فوق الذکر است ؟

 • نویسنده با ظاهر سازی و زیبا سازی هدف ، سعی در انتقال مفهومی دارد که دین را مانع از رسیدن به آن می شمرد ، در حالی که اگر ما فکر کنیم و دین را به فرض کنار بگذاریم ، خواهیم دید مسائل اخلاقی ای که متن به دنبال آنهاست در فرد بی دین ، به هیچ عنوان نتیجه ی حاصله نمی شود و چه بسا فردی که به اصولی معتقد نباشد بدترین ها را مرتکب شود چه برسد به رفتار عادی و چه رسد به بهترینی که هدف نویسنده است.

4 thoughts on “موضوع مرد هراسی ملعبه ای در رسانه های اجتماعی”

 1. دقیقا موافقم
  جوابیه عالی بود. چقدر ساده لوح اند اونایی که این مطالب مضحکانه رو باور میکنن و توی فضای مجازی نشر میدن!!!
  از این آدمای ساده توی جامعه ما سوءاستفاده میکنند با این متن ها

 2. چه متن مغرضانه ای !!!!!!!!!!!!! این مطالبی که جدیدا روشن فکری برای خانم ها به حساب میاد به نظر من که یک خانم هستم اشتباه هست ، یک خانم در کنار حفظ پوشش کاملش ، و قواعد و اصولی که برای خودش داره میتونه فعالیت داشته باشه .
  به نظر من جوابیه خیلی خوب بود و این مطالب فروپاشی خانواده ها رو هدف گرفتند .

  1. متن کاملا هدفدار و جهت دار است و مقاصد بسیار بد خود را دنبال می کنید ، زنده باد به شما که از پس ظاهر به نوعی حمایت از زن متن ، باطن آن را میبینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *