جواب سوالات باشگاه آگاه – سه شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

باشگاه کارگزاری آگاه

پاسخ سوال سه شنبه ۱۹ بهمن باشگاه آگاه

تخصصی – دانش بازار سرمایه – طراح: مهدی زمانی

سوال :

شرکت “تولید نیروی برق دماوند” قصد افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی از محل آورده نقدی به میزان ارزش اسمی سهم و مطالبات حال شده دارد. چنانچه قیمت سهام شرکت در زمان توقف به منظور افزایش سرمایه، برابر با ۱۰۰۰۰ ریال باشد، ارزش تئوریک هر حق تقدم پس از این افزایش سرمایه چقدر خواهد بود؟‌

منبع پاسخ : ‌‌‌افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه : راهنمای کامل

پاسخ سوال :

گزینه : ۱۵۰۰ ریال

.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به میزان ارزش اسمی

این مثال متداول ترین و رایج ترین روش در ایران به حساب می‌آید. در این روش فقط به اندازه ارزش اسمی به عنوان آورده نقدی از سهامداران مطالبه می‌شود.

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت “ه‍” در بازار بورس تهران ۶,۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۳۰۰ درصد افزایش سرمایه داده و به ازای هر سهم جدید ۱,۰۰۰ ریال(یعنی همان ارزش اسمی) از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم سهم این شرکت به صورت زیر خواهد بود.

جواب سوالات باشگاه آگاه - سه شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

در مثال فوق به ازای هر سهم ۳ عدد حق تقدم به سهامدارن قبلی تعلق می‌گیرد که مجموع آن با قیمت جدید هر سهم ، ارزش دارایی وی تغییری نخواهد کرد.

.

مثال افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به میزان ارزش اسمی

طبق اعلامیه صدور مجوز افزایش سرمایه  شرکت سیمان سپاهان‌ (با نماد سپاها) مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ که در سایت کدال درج شده است، این شرکت مجاز به افزایش سرمایه با مشخصات زیر شد:

۱۶٫۶۷ درصد افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ( افزایش سرمایه شرکت از ۱,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به ۲,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال )

قیمت پایانی سهم در آخرین روزمعاملاتی قبل از مجمع ۱,۰۲۳ ریال بوده است. طبق مطالبی که گفته شد قیمت تئوریک سهم در روز بازگشایی به روش زیر محاسبه خواهد شد:

جواب سوالات باشگاه آگاه - سه شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۵

همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت تئوریک هر سهم ۱,۰۱۹ ریال خواهد بود. از این پس فرد به ازای هر ۶ سهم، ۱ گواهی حق تقدم دریافت خواهد کرد که اگر بخواهد این حق تقدم تبدیل به سهم شود به ازی هر ۱ گواهی حق تقدم نیز باید ۱۰۰ تومن به حساب شرکت واریز کند.

One thought on “جواب سوالات باشگاه آگاه – سه شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۵”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *