لوگو داده پردازان مدرن
0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بیزینس پلن کسب و کار

دسته بندی :عمومی
بیزینس پلن کسب و کار

نوشتن بیزینس پلن (طرح کسب و کار)

بیزینس پلن برای سایت _ وبلاگ

اکثرا با مفهوم بیزینس پلن و یا طرح کسب و کار آشنا هستند و لزوم و فواید بیشمار این مهم را می دانند…

در این میان سطح فضای مجازی را بسیاری از وب مستران تشکیل داده اند که سایت یا وبلاگ آنها به نوعی تجارتشان محسوب شده و برای همین سایت یا وبلاگ خود نیاز به بیزینس پلن دارند؛

در این مقاله این نیاز به طور مفصل بررسی و پاسخ داده می شود.

یکی از عوامل مهم و مؤثر در رشد و موفقیت یک کسب و کار اینترنتی (خواه یک فروشگاه اینترنتی باشد یا یک سایت خدماتی و یا یک وبلاگ آموزشی) نوشتن بیزینس پلن می باشد. در واقع می توان گفت بزرگ ترین اشتباه در هنگام راه اندازی یک سایت-وبلاگ، فقدان برنامه ریزی و بیزینس پلن است.

بیزینس پلن برای سایت؟

شاید داشتن طرح کسب و کار به نظرتان بیهوده بیاید یا بگویید که یک سایت/وبلاگ لزوماً یک کسب و کار و محلی برای کسب درآمد از اینترنت نیست؛ اما فراموش نکنید که عمدتاً وب نوشت ها ابزاری هستند برای ترویج کسب و کار، برند تجاری یا نام و عقاید شما.

بنابراین کاملاً ضروری است که برای ایجاد سایت/وبلاگ در ابتدا به نوشتن بیزینس پلن فکر کنید.

ممکن است نوشتن طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن برای شما سخت به نظر بیاید و به همین دلیل برای تهیه آن اقدامی نکنید. من هم با شما موافقم، این کار کمی سخت است .

نوشتن بیزینس پلن شبیه قدم زدن در پارک نیست!

اما بر خلاف طرح های سنتی و پیچیده، آنچه لازم است شما برای وبلاگ تان بنویسید، کاملاً ساده است. لازم نیست نگران ساختار باشید یا نگران جمله بندی و مفهوم دقیق عبارات و … این طرح قرار نیست در مجلس ارائه شود!

این بیزینس پلن برای کمک به موفقیت و بهبود کسب و کار شماست، پس فقط مهم است که شما با آن احساس راحتی کنید.

چرا بیزینس پلن احتیاج دارم ؟

همه کارآفرینان می دانند که برای مدیرت بهتر کسب و کار خود به بیزینس پلن احتیاج دارند. اگر بخواهیم کمی سطح بالا صحبت کنیم، می توان گفت که برای:

 • جذب سرمایه گذار
 • اختصاص صحیح سرمایه
 • مدیریت بودجه
 • بهبود فرآیند کسب و کار
 • و …

به نوشتن بیزینس پلن برای سایت/وبلاگ خود احتیاج داریم. هر چند با اطمینان می توان گفت که تقزیباً ۹۹ درصد افراد پیش از ایجاد سایت/وبلاگ خود اصلاً به این مسائل فکر نکرده اند!

اگر بخواهیم به زبان ساده ! دلایل لازم برای نوشتن بیزینس پلن را شرح دهیم، می توان گفت:

 1. بیزینس پلن می تواند به شما ایده کلی درباره کسب و کارتان (قبل از شروع کار) بدهد. همچینین بیان می کند که شما وبلاگ نویسی را بر اساس یک دورنمای مشخص (اقتصادی، برندینگ، آموزش و …) شروع کرده اید، نه صرفاً برای ایجاد محتوا (در بهترین حالت البته!). بسیاری از وبلاگ نویسان دلیل روشنی برای ایجاد وبلاگ/سایت شان نداشته اند و پس از ایجاد آن هم شاید نتوانند در لحظه این دلایل را بیان کنند.
 2. با داشتن بیزینس پلن بهتر می توانید نیازها و ملزومات کارتان را درک کنید و بفهمید که از طریق سایت/وبلاگ تان چه کارهایی را می توانید انجام دهید (آیا می توانید از طریق وبلاگ تان به ارائه مشاوره بپردازید؟ آیا سایت شما در بهبود کسب و کار فیزیکی تان تأثیر دارد؟).
 3. با نوشتن بیزینس پلن دید بهتری به روند درآمد (مستقیم یا غیر مستقیم) سایت/وبلاگ تان خواهید داشت. روند درآمد چیزی نیست جز این که: “چگونه و چه وقت سرمایه به دست می آید و از دست می رود؟”. وقتی که یک بیزینس پلن داشته باشید به راحتی می توانید تعیین کنید که چه قدر می خواهید در وبلاگ تان سرمایه گذاری (پول + وقت) کنید و در مقابل انتظار چه چیزی (درآمد بیشتر، محبوبیت بیشتر و …) را دارید؟
 4. و در نهایت وجود بیزینس پلن باعث می شود تا شما تشویق شوید که دید واقع بینانه تری نسبت به کارتان داشته باشید و از توهمات و رویاهای بیهوده دور شوید. طرح کسب و کار به شما کمک می کند تا چالش های احتمالی پیش روی سایت/وبلاگ تان و کسب و کار مرتبط با آن را کشف کنید.

اما چگونه طرح کسب و کار بنویسیم؟  در ادامه با ما همراه باشید…

.

.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

 1. آواتار رویالرویال گفته؛
  10:56 1395/06/24

  واقعا فوق العاده بود

  • ممنون از محبت شما ، خوشحالیم که مفید واقع شده است.

 2. آواتار فاطمهفاطمه گفته؛
  14:42 1396/09/17

  واقعا عالی بود.

 3. آواتار کیاکیا گفته؛
  22:20 1397/01/27

  واقعا عالی بووود خیلی ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: